Loader
Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Stomatologia zachowawcza to najbardziej powszechna dziedzina stomatologii. Obejmuje ona zabiegi z zakresu zapobiegania oraz leczenia ubytków próchnicowych zębów.

Diamond Invisalign Provider!
Skorzystaj z naszego doświadczenia

Umów wizytę

Stomatologia zachowawcza to najbardziej powszechna dziedzina stomatologii, często jednak niedoceniona przez pacjentów. Obejmuje ona zabiegi z zakresu zapobiegania oraz leczenia ubytków próchnicowych zębów. Pacjenci często nie są świadomi faktu, że staranne i precyzyjne wykonanie wypełnienia w naruszonym próchnicą zębie jest kluczowym czynnikiem warunkującym dalsze losy tego zęba. To właśnie prawidłowo i rzetelnie wykonane wypełnienie zapobiega powstawaniu kolejnych katastrofalnych następstw próchnicy, w tym konieczności leczenia kanałowego, uszkodzeń mechanicznych, z utratą zęba włącznie. Dlatego w naszej Klinice poświęcamy dużo uwagi i czasu na leczenie zachowawcze i skupiamy się na każdym ważnym detalu. Dbamy o to, aby:

  • prawidłowo wymodelować funkcjonalną powierzchnię żującą wypełnienia, a następnie idealnie dopasować ją do warunków zgryzowych. Wypełnienie nie może przeszkadzać w zgryzie!
  • nadać należyty kształt i profil wyłaniania wypełnienia,
  • prawidłowo odtworzyć punkty styczne, aby pokarm nie zalegał w przestrzeniach międzyzębowych, ponieważ powoduje to powstawanie próchnicy wtórnej i stanów zapalnych dziąseł;
  • dokładnie opracować brzegi wypełnienia, w szczególności przydziąsłowo. Pozostawienie nawisów wypełnienia jest niedopuszczalne!
  • starannie wykończyć i wypolerować powierzchnię kompozytu.

W naszej Klinice wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze metody leczenia oraz materiały kompozytowe najwyższej jakości – pełna gama barw pozwala na uzyskanie znakomitych efektów estetycznych. Wykonanym wypełnieniom nadajemy odpowiedni kolor i kształt naturalnego zęba. Z największą starannością dbamy o to, aby efekt końcowy był dla pacjenta zarówno komfortowy, jak i estetyczny. Leczenie zachowawcze odbywa się zawsze w znieczuleniu miejscowym, podanym z dużą precyzją i delikatnością, a większości przypadków nawet zupełnie bezboleśnie. Co więcej, procedury zachowawcze wykonywane są w specjalnej osłonie – koferdamie, dzięki temu pole zabiegowe jest znakomicie wyizolowane, a to z kolei przekłada się na jeszcze lepszy rezultat naszego leczenia. Kolejnym ważnym aspektem pracy jest wykorzystanie powiększenia pola zabiegowego, minimalnie przy użyciu lup stomatologicznych, a zwykle za pomocą mikroskopu zabiegowego – umożliwia to leczenie z najwyższą precyzją i rzetelnością, ponieważ „widzimy wtedy więcej”. Niemniej jednak w stomatologii zachowawczej ważna jest nie tylko perfekcyjna praca lekarza stomatologa, ale również zaangażowanie i współpraca ze strony pacjenta. Przede wszystkim dbałość o higienę jamy ustnej, regularne zabiegi profesjonalnej higienizacji oraz systematyczne kontrole to podstawy zachowania zdrowych zębów na długie lata. Bo jak przecież dobrze wiemy – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

 

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

 

Piękny uśmiech to większa pewność siebie, pozbycie się kompleksów i stresu związanych z wyglądem uzębienia, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, swoboda w komunikacji oraz w trakcie wystąpień publicznych czy po prostu zadowolenie ze swojego wyglądu. Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie i zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, podkreślają jak duże znaczenie dla ich samopoczucia i komfortu życia miała poprawa aparycji uśmiechu. Dzięki stomatologii estetycznej możliwa jest nie tylko korekta drobnych niedoskonałości, ale także prawdziwa metamorfoza w wyglądzie uzębienia. W stomatologii estetycznej lekarz stomatolog dąży do odtworzenia prawidłowej funkcjonalności uzębienia, jednak ze szczególnym uwzględnieniem rezultatu estetycznego. Dysponuje on wieloma narzędziami, dzięki którym można osiągnąć wymarzony efekt. Wybór metody postępowania zależy od potrzeb pacjenta, stanu uzębienia i oczekiwanych rezultatów. Jest to często leczenie interdyscyplinarne, obejmujące zabiegi z zakresu leczenia zachowawczego, protetyki, ortodoncji czy też wybielania. Zatem cały proces niejednokrotnie wiąże ze sobą kilka specjalizacji stomatologicznych, co wspólnie pozwala na uzyskanie optymalnego efektu i pięknego uśmiechu. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach leczenie może być długotrwałe i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Pomimo tego osiągnięte rezultaty bardzo szybko wynagradzają poświęcony czas i wysiłek.

Zanim jednak zaczniemy poprawiać uśmiech, koniecznym jest stworzenie spersonalizowanego planu leczenia oraz projektu uśmiechu – tzw. DSD (Digital Smile Design). Niezbędnym do tego jest przeprowadzenie konsultacji oraz zebranie wszystkich informacji o pacjencie, uwzględniając przy tym jego indywidualne potrzeby.

 

Digital Smile Design (tzw. DSD)

 

Spotkanie konsultacyjne rozpoczynamy od rozmowy i omówienia oczekiwań pacjenta. W związku z tym, że istnieje wiele możliwości poprawy uśmiechu, ważnym jest, aby pacjent zrozumiał ich istotę i z pomocą lekarza stomatologa wybrał najlepsze rozwiązanie dla siebie. Taka wizyta trwa od 1 do 1,5 godziny, a w jej trakcie zostaną wykonane:

  • dokładny wywiad z pacjentem, którego celem jest poznanie przyczyn niezadowolenia z obecnego wyglądu zębów oraz wyobrażenia o nowym i pięknym uśmiechu;
  • szczegółowe badanie i przegląd zębów wraz z cyfrowym zdjęciem radiologicznym (najczęściej jest to tzw. „panorama”);
  • sesja fotograficzna twarzy oraz zębów wraz z rejestracją ruchów mimicznych twarzy – są to niezbędne elementy do zaprojektowania nowego uśmiechu;
  • wyciski diagnostyczne lub cyfrowy skan zębów dla laboratorium protetycznego, gdzie na podstawie wykonanego projektu uśmiechu i analizy komputerowej zostaną przygotowane prototypowe uzupełnienia, które w kolejnym etapie umożliwią ‘przymiarkę’ nowego uśmiechu bez wykonywania jakichkolwiek inwazyjnych procedur na zębach.

Na podstawie zebranych informacji lekarz stomatolog analizuje zależności między zębami, ustami i uśmiechem a rysami twarzy i jej mimiką. Zwraca uwagę na wielkość zębów i ich kształt, kolor, przezierność, ustawienie względem siebie, przebieg linii dziąsła – to ważne czynniki pomocne w ustaleniu zindywidualizowanego planu leczenia, którego celem jest stworzenie uśmiechu wg kluczowych kanonów estetyki. Posługując się specjalnymi planszami lekarz stomatolog projektuje nowy uśmiech – wszystko dzieje się w cyfrowym świecie. Co więcej, istnieje możliwość skonsultowania różnych aspektów projektu wraz z pacjentem, dzięki czemu może on aktywnie uczestniczyć w całym procesie i mieć wpływ na finalny obraz projektu. Wszystkie te działania sprowadzają się do przygotowania dla pacjenta cyfrowej prezentacji, która jasno określa elementy wymagające korekty, wraz z symulacją przyszłego kształtu i długości zębów – w odniesieniu do rysów twarzy i ramy uśmiechu. Powstaje zatem przejrzysty i zrozumiały plan leczenia. Kolejnym etapem jest przygotowanie w pracowni protetycznej wzoru uśmiechu, który zaplanowaliśmy i który można przymierzyć bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta na kolejnym spotkaniu. Przebieg takiej wizyty wygląda następująco:

  • założenie uzupełnień prototypowych wykonanych w laboratorium protetycznym (jest to tzw. mock – up) w sposób w pełni odwracalny. Analiza z pacjentem osiągniętego rezultatu. W razie potrzeby istnieje możliwość wykonania na miejscu modyfikacji kształtu prowizorium;
  • wykonanie sesji fotograficznej z założonymi uzupełnieniami prototypowymi, która pozwoli na ocenę ich wyglądu na zdjęciach;
  • przedstawienie dokładnego planu leczenia oraz jego kosztorysu;
  • rozmowa z pacjentem oraz odpowiedzi na pytania dotyczące proponowanego leczenia, a także możliwych alternatyw;
  • w przypadku akceptacji planu leczenia ustalony zostaje harmonogram wizyt. W przypadku wyboru uzupełnień ceramicznych (tj. licówki/korony) przygotowany w laboratorium prototyp jest wykorzystywany do wykonania uzupełniań tymczasowych w czasie od opracowania zębów do momentu oddania prac ostatecznych. Zapewnia to pełen komfort w okresie przejściowym oraz pozwala na przyzwyczajenie się do nowego kształtu i wyglądu zębów.

 

 

 

MOŻLIWOŚCI LECZENIA ESTETYCZNEGO:

Zasadniczo mamy kilka rozwiązań pozwalających na zmianę wyglądu naszych zębów, a więc na poprawę uśmiechu. Są to:

  • Korony protetyczne. Wykorzystujemy je w momencie wymiany już istniejących w jamie ustnej prac protetycznych lub gdy zęby własne pacjenta są w znacznym stopniu zniszczone. Korony wymagają oszlifowania zęba w każdej płaszczyźnie, ale dzięki zastosowaniu metody bezstopniowego szlifowania zębów, jesteśmy w stanie w znacznie większym stopniu oszczędzić tkanki własne zębów, co polepsza ich rokowanie na przyszłość. Pod względem materiału, estetyczne korony to te, które nie posiadają metalowej podbudowy, tj. korony ceramiczne na bazie dwukrzemianu litu lub na bazie tlenku cyrkonu. Są one w pełni biokompatybilne z otaczającymi je tkankami, a zarazem trwałe.

 

  • Licówki ceramiczne. Ich wygląd i odporność do złudzenia przypominają naturalne zęby. Są to cienkie ceramiczne nakładki, cementowane na przednią powierzchnię zęba, o nowym kształcie i kolorze. Pod kątem ilości oszlifowanych tkanek twardych zęba są minimalnie inwazyjnym środkiem wykorzystywanym do poprawy estetyki uśmiechu, jednak aby móc je założyć, zęby własne pacjenta muszą być w dobrym stanie. Wachlarz ich zastosowań jest bardzo szeroki:

 

  • zmiana kształtu i długości korony zębów,
  • pourazowe złamania tkanek twardych zębów (np. brzegów siecznych)
  • zamknięcie diastemy czy szpar pomiędzy zębami,
  • rozjaśnianie koloru zębów,
  • wyrównywania stłoczeń i przemieszczeń zębów (korekta nieznacznych przechyleń czy rotacji),
  • nieestetyczne, rozległe wypełnienia na powierzchniach wargowych zębów przednich.

 

  • Licówki i estetyczne wypełnienia kompozytowe. Są alternatywnym rozwiązaniem dla licówek ceramicznych, więc wskazania do ich zastosowania są w zasadzie takie same. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że w przeważającej większości wcale nie wymagają preparacji tkanek twardych zęba (powierzchnia szkliwa jest tylko wypiaskowana i wytrawiona – tzw. „bonding”), a więc jest to metoda odwracalna. Jednak nie są one tak długotrwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, jak licówki ceramiczne. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie kompozyty pozwalają dzisiaj na uzyskanie świetnych rezultatów estetycznych, choć dla bardzo wymagających pacjentów mogą być niewystarczającym rozwiązaniem. Starannie wykonane, estetyczne wypełnienia kompozytowe utrzymują się przeciętnie kilka lat. W naszej Klinice stosujemy również estetyczną odbudowę zębów metodą Flow Injection Technique, dzięki której szybko i przewidywalnie przenosimy zaplanowany projekt nowych kształtów zębów do jamy ustnej za pomocą specjalnie do tego przygotowanych przeziernych szyn oraz przy użyciu płynnego kompozytu.

Stając przed wyborem między uzupełnieniami ceramicznymi a kompozytowymi należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Odbudowa kompozytowa: jest mniej długotrwała i szybciej może wymagać wymiany, z biegiem lat kompozyt może zmieniać kolor/ulegać przebarwieniom (w zależności od diety i higieny pacjenta, ilości wykonanych kontrolnych polerowań, rodzaju stosowanej pasty do zębów), jest maksymalnie oszczędna dla tkanek twardych zębów – bez szlifowania, jednak aby pokryć przebarwienia licówka będzie grubsza i bardziej ustawiona „doprzednio”, o mniej spektakularnym efekcie estetycznym niż odbudowa z porcelany (ale nadal estetyczna!), w przypadku uszkodzenia – bardzo łatwo można ją naprawić oraz mniej kosztowna.
  • Odbudowa ceramiczna będzie: bardziej długotrwała, zasadniczo nie zmieni koloru/powierzchni z biegiem czasu (nie wymaga regularnych polerowań jak licówka kompozytowa), bardziej estetyczna (bardziej naturalny efekt, możliwość uzyskania wielu szczegółów kolorystycznych), wymagać oszlifowania tkanek własnych zębów (możliwie minimalnie inwazyjnie) oraz bardziej kosztowna.

 

  • Nieinwazyjna i bezbolesna metoda służąca do eliminacji lub niwelacji białych i ciemnych przebarwień obecnych na przednich powierzchniach zębów w widocznym odcinku estetycznym. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności użycia wiertła, a więc i znieczulenia oraz bardzo krótki czas trwania procedury leczniczej. Najczęściej przyczyną takich przebarwień są zaburzenia szkliwa rozwojowe oraz pourazowe, odwapnienia szkliwa wokół zamków ortodontycznych czy początkowe fazy próchnicy. Dzięki zastosowaniu specjalnej substancji trawiącej oraz żywicy infiltrującej niepełnowartościowe szkliwo, możemy trwale zabezpieczyć tkanki twarde, jednocześnie uzyskując szybki i znakomity efekt estetyczny poprzez eliminację białej plamy (w przypadku pierwotnie brązowych plam możemy nie uzyskać pełnej eliminacji przebarwienia, jednak z pewnością nastąpi znaczna poprawa – np. przejście w mniej widoczne białe przebarwienie). Metoda może być uzupełniona innymi zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej, tj. wybielaniem zębów czy korektą kształtu zęba za pomocą nowoczesnych kompozytów (tzw. „bonding”).

Masz dodatkowe pytanie?
Zostaw numer, oddzwonimy!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Zgoda