Loader
Rentgenodiagnostyka

Rentgenodiagnostyka

Pracownia RTG zębów Wrocław w Smiles Clinic

Nasza klinika stomatologiczna oferuje bogate spectrum technik wizualizacyjnych koniecznych do przeprowadzenia badań rentgenodiagnostyki stomatologicznej. W Smiles Clinic we Wrocławiu wykonasz wszystkie rodzaje zdjęć RTG zębów, niezbędnych przy planowaniu leczenia protetycznego, endodoncji, ortodoncji, czy implantologii.

W naszej pracowni RTG wykonujemy cyfrowe zdjęcia stomatologiczne:

 • Pantomogram – tzw. RTG panoramiczne,
 • Cefalometryczne – zdjęcie czaszki boczne,
 • Małoobrazkowe — RTG pojedynczych zębów.

Diamond Invisalign Provider!
Skorzystaj z naszego doświadczenia

Umów wizytę

Dlaczego zdjęcia RTG są tak istotne w diagnostyce stomatologicznej?

Zdjęcia stomatologiczne RTG to najskuteczniejsza metoda diagnostyczna, która pozwala stomatologowi na dokładne zobrazowanie i ocenę stanu zębów. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, takich jak próchnica, zapalenie miazgi czy zapalenie przyzębia, które często nie dają objawów w początkowej fazie rozwoju. Dodatkowo cyfrowe RTG zębów umożliwia naszym specjalistom dokładnie zaplanować poszczególne etapy leczenia oraz ocenić skuteczności przeprowadzonego zabiegu lub terapii. W naszej klinice wykonujemy badania RTG zębów na zlecenie lekarza dentysty.

Jakie są zalety cyfrowego wykonywania zdjęć stomatologicznych?

Cyfrowe zdjęcia RTG to podstawa współczesnej diagnostyki stomatologicznej. Są uzyskiwane szybciej i bez użycia chemicznych roztworów, a wynik po kilku sekundach można obejrzeć na ekranie komputera. Umożliwia to natychmiastową analizę zdjęć RTG i redukuje czas oczekiwania na wynik badania. RTG zębów wykonywane cyfrowo jest bardziej precyzyjne, co pozwala lekarzom stomatologom na lepszą diagnozę i planowanie leczenia.

Zaletą cyfrowych zdjęć w stomatologii jest możliwość ich obróbki i poprawy jakości obrazu, a także możliwość szybkiego przesłania pacjentowi na maila lub nagrania na nośnik danych.

Zdjęcie panoramiczne zębów — czyli RTG pantomograficzne

RTG pantomograficzne zębów we Wrocławiu wykonasz szybko i profesjonalnie w naszej klinice. Jest to specjalne cyfrowe badanie rentgenowskie, które umożliwia uzyskanie panoramicznego obrazu jamy ustnej — wszystkich koron i korzeni zębów, oraz kości żuchwy, a także struktur około zębowych, takich jak zatoki szczękowe czy stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza stanu zębów, kości szczęki i okolicznych tkanek. Do RTG panoramicznego zębów nie trzeba się specjalnie przygotowywać i jest ono bezbolesne.

Pantomograficzne RTG zębów — kiedy należy je wykonać?

Zdjęcia panoramiczne zleca lekarz dentysta w celu zdiagnozowania chorób jamy ustnej i żuchwy, takich jak:

 • próchnica,
 • choroby przyzębia,
 • torbiele zębopochodne,
 • choroby stawów skroniowo-żuchwowych.

Cyfrowe RTG pantomograficzne umożliwia dokonanie oceny ilości i jakości kości oraz zaplanowanie leczenia ortodontycznego, implantologicznego i chirurgicznego.

RTG punktowe zęba

RTG punktowe zęba to RTG zębów wewnątrzustne, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu konkretnego zęba oraz struktur okołozębowych. Zdjęcie RTG punktowe nie wymaga dużych ilość promieniowania. Wiązka jest skierowana bezpośrednio na ząb, którego obraz lekarz chce uzyskać. W tym celu, w wybranym miejscu jamy ustnej jest umieszczana mała płyta rentgenowska. Wynik uzyskiwany jest szybko na monitorze komputera i dentysta może ocenić stan chorego zęba.

Kiedy punktowe RTG zęba jest potrzebne?

RTG punktowe wykorzystywane jest w diagnostyce chorób zębów i jamy ustnej, takich jak:

 • próchnica,
 • choroby przyzębia,
 • torbiele,
 • zapalenia miazgi,
 • urazy zębów.

Badanie to umożliwia dokładną analizę stanu zęba, wykrycie zmian chorobowych oraz ocenę ilości i jakości kości wokół zęba. Zdjęcia pojedynczych zębów są stosowane szczególnie przed i po leczeniu kanałowym, w celu skontrolowania wypełnienia kanału.

RTG cefalometryczne w Smiles Clinic

Cefalometria to cyfrowe RTG, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu czaszki, twarzy oraz struktur anatomicznych okolicy głowy. Badanie to jest wykonywane przy użyciu specjalnego aparatu rentgenowskiego, dzięki czemu tworzony jest trójwymiarowy obraz struktur kostnych i tkanek miękkich okolicy głowy.

Zdjęcie RTG cefalometryczne jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jego wykonanie zajmuje tylko kilka minut. Dzięki uzyskanemu obrazowi trójwymiarowemu lekarz stomatolog może dokładnie zaplanować dalsze leczenie, co pozwala na osiągnięcie najlepszych wyników terapeutycznych.

Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia cefalometrycznego?

Cefalometria jest stosowana w diagnostyce ortodontycznej oraz chirurgii stomatologicznej. Na podstawie uzyskanego obrazu lekarz dentysta może dokładnie zobaczyć anatomię kości i zębów, określić ich położenie względem siebie oraz ocenić stopień wady zgryzu. Dzięki temu badaniu możliwe jest zaplanowanie skutecznego leczenia ortodontycznego, implantologicznego, a także planowanie chirurgiczne w przypadku np. leczenia zaburzeń zgryzu czy usuwania zębów.

Kompleksowa rentgenodiagnostyka stomatologiczna w Smiles Clinic Wrocław

Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej we Wrocławiu, gdzie posiadamy najnowszej klasy sprzęt do wykonywania zdjęć RTG zębów. Nasz lekarz dentysta wszystko Ci wyjaśni i powie, jak do takich badań się przygotować.

Zastanawiasz się, czy wykonywanie zdjęć RTG jest szkodliwe?

Od razu rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Zdjęcia RTG stomatologiczne wykonujemy techniką cyfrową, w których wykorzystywane są znikome dawki promieniowania. Nie stanowią więc zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak jesteś w ciąży, koniecznie należy to zgłosić lekarzowi dentyście.

Cyfrowa diagnostyka RTG w Smiles Clinic to szybkie wykonanie badań obrazowych niezbędnych w profilaktyce i leczeniu. To również najwyższa jakość wykonywanych zdjęć, co umożliwia zdiagnozowanie nawet najmniejszych zmian w obrębie jamy ustnej oraz szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów leczenia.


Masz dodatkowe pytanie?
Zostaw numer, oddzwonimy!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Zgoda