Loader
Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna Wrocław Smilesclinic

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. W ramach tej specjalności wykonujemy szeroki zakres zabiegów chirurgicznych wspomagających inne dziedziny stomatologii.

W naszym centrum stomatologicznym Smilesclinic Wrocław oferujemy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, obejmujące:

  • zabiegi usuwania zębów,
  • chirurgiczne usuwanie ósemek,
  • usuwanie zębów zatrzymanych,
  • odsłaniania zębów zatrzymanych,
  • resekcje wierzchołka korzenia,
  • usuwania korzeni zębów
  • podcinana wędzidełek
  • usuwania torbieli

Diamond Invisalign Provider!
Skorzystaj z naszego doświadczenia

Umów wizytę

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to lekarz specjalizujący się w przeprowadzaniu zabiegów związanych z jamą ustną, żuchwą i twarzą. Chirurdzy stomatolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów jamy ustnej, w tym zabiegami chirurgicznymi, nie tylko obrębie zębów, lecz także dziąseł, kości oraz zatok przynosowych. Większość zabiegów chirurgicznych jest przeprowadzana ambulatoryjnie, dzięki czemu tego samego dnia możesz wrócić do domu.

Pomoc chirurga stomatologa bywa również potrzebna przed przeprowadzeniem leczenia implantologicznego lub protetycznego.

Jakie rodzaje zabiegów stomatologicznych wykonywane są w Smilesclinic we Wrocławiu?

W naszej klinice wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej i chirurgii szczękowej. Oferujemy nowoczesne metody leczenia i diagnostyki wykonywane przez wysokiej klasy specjalistów, by nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Chirurgiczne usunięcie zębów

Chirurgiczne usuwanie zębów stałych to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wykonywany jest jedynie w sytuacji, gdy inne rodzaje leczenia nie są już możliwe lub nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Głównymi przyczynami usuwania zębów stałych są:

  • Poważne uszkodzenie zęba np. przez próchnicę, uraz lub zawał.
  • Choroby przyzębia — takie jak zapalenie dziąseł lub paradontoza, powodujące osłabienie dziąseł a z czasem wypadanie zębów.
  • Stłoczenie zębów — jeśli zęby nie mają wystarczającej przestrzeni do rozwinięcia się i wyrzynania, konieczne może być ich usunięcie.
  • Zabiegi ortodontyczne — w leczeniu ortodontycznym, niezbędne może być usunięcia jednego lub większej ilości zębów, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń i prawidłowe ich ułożenie w łuku zębowym.

Usuwanie zębów mądrości

Ekstrakcja zębów mądrości to powszechnie wykonywany zabieg stomatologiczny. Zęby mądrości, nazywane także trzecimi trzonowcami, to zęby, które pojawiają się w jamie ustnej zwykle między 17 a 25 rokiem życia. Ze względu na swoje położenie w łuku zębowym, często sprawiają problemy i ich usunięcie może być konieczne.

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie zębów mądrości?

Stłoczenie — brak wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym, powoduje, że ósemki zaczynają rosnąć w nieprawidłowym kierunku i mogą przeszkadzać innym zębom.

Infekcja — ósemki są bardziej narażone na stan zapalny lub infekcji, co może powodować ból, obrzęk, gorączkę i problemy z połykaniem.

Próchnica — zęby mądrości są podatne na zakażenie próchnicą, co powoduje stany zapalne i ból.

Ekstrakcja zębów mądrości wymaga często wykonywania bardziej skomplikowanego zabiegu niż w przypadku innych zębów. Ósemki mogą być zakrzywione, ułożone poziomo lub pionowo, co utrudnia ich usuwanie. Ponadto znajdują się blisko nerwów, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia podczas zabiegu.

Ze względy na specyfikę i ryzyko powikłań ekstrakcja zębów mądrości powinna być przeprowadzana przez doświadczonego chirurga stomatologa. Pamiętaj, by przed zabiegiem chirurgicznym dokładnie omówić ze swoim lekarzem wszelkie obawy i pytania dotyczące leczenia oraz jego ryzyka.

Odsłonięcie zatrzymanych zębów

Zęby zatrzymane to zęby, które nie wyrzynają się do swojego prawidłowego położenia. Może być to spowodowane przez:

  • brak miejsca w łuku zębowym,
  • nieprawidłowe położenie zęba,
  • przeszkody w drodze jego wyrzynania.

Problem ten zazwyczaj dotyczy trzecich trzonowców, a czasem innych zębów stałych.

Zaburzenie to powoduje: ból, obrzęk, infekcje, problemy z otwieraniem ust i prowadzić do uszkodzenia okolicznych zębów. W niektórych sytuacjach może być bezobjawowe, może jednak przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak rozwój torbieli zębowych lub uszkodzenie sąsiednich zębów.

Leczenie chirurgiczne zębów zatrzymanych polega na usunięciu tkanki dziąsłowej i kości, która pokrywa ząb. W ten sposób chirurg stomatolog do zęba zatrzymanego, co umożliwia jego wyrznięcie na prawidłowym miejsce w łuku zębowym.

Usunięcie zębów zatrzymanych

Ekstrakcje zębów zatrzymanych jest konieczna, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Chirurg stomatolog wykonuje zabieg, aby usunąć ząb zatrzymany z kości. Procedura ta wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego, a w niektórych przypadkach, krótkiej sedacji, aby pacjent nie odczuwał bólu.

Usuwanie zębów zatrzymanych szczególnie zatrzymanych zębów mądrości jest zwykle bardziej skomplikowane niż ekstrakcja innych zębów. Ząb zatrzymany może być w złym położeniu, zakrzywiony, czy znajdować się blisko nerwu, co sprawia, że ​​jego usunięcie jest trudne.

Usuwanie korzeni zębowych

Usuwanie korzeni zębowych to zabieg, który przeprowadza specjalista chirurg stomatologii. Bez korony ząb nie pełni swoich funkcji, a korzeń zęba pozostawiony w dziąśle może prowadzić do licznych zaburzeń, między innymi:

  • powstawania ropni,
  • rozwoju torbieli,
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
  • stanów zapalnych kości szczęki.

Resekcja wierzchołka korzenia

To specjalistyczny zabieg chirurgii stomatologicznej, który ma na celu usunięcie zmian chorobowych w obrębie korzeni i kości, bez konieczności usuwania całego zęba. Wykonywany w sytuacji, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a pacjent cierpi w wyniku infekcji i stanu zapalnego otaczających korzeń tkanek. Leczenie zęba polega na odcięciu zainfekowanego wierzchołka korzenia i oczyszczeniu otaczających tkanek.

Jak przebiega stomatologiczny zabieg chirurgiczny w Smiles Clinic?

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również zabiegami w obrębie jamy ustnej. W naszym centrum stomatologicznym Smilesclinic Wrocław przeprowadzamy również podcinanie wędzidełka oraz usuwanie torbieli.

Nasz nowoczesny gabinet stomatologiczny oferuje profesjonalną opiekę specjalistów od pierwszej wizyty konsultacyjnej po całkowite zagojenie się rany, dzięki czemu możesz czuć się spokojnie i bezpiecznie.

Przygotowanie do zabiegu z chirurgii stomatologicznej?

Zabiegi przeprowadzane w naszej wrocławskiej klinice stomatologii wykonywane są przez specjalistyczny personel i doświadczonych lekarzy. Jak wygląda leczenie chirurgiczne?

W pierwszym etapie specjalista chirurgii stomatologicznej przeprowadza konsultacje oraz kieruje na badania RTG zębów – rentgenodiagnostyka. Podczas rozmowy z pacjentem zapoznaje się z problemem, a także ogólną sytuacją zdrowotną. Dlatego poinformuj lekarza o chorobach przewlekłych i przyjmowanych na co dzień lekach.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub krótkiej sedacji dla zwiększenia komfortu leczenia stomatologicznego naszego pacjenta.

Na koniec lekarz wykonujący zabieg omówi dokładnie niezbędne zalecenia oraz ustali termin wizyty kontrolnej.

Wskazówki dla pacjentów po zabiegu chirurgii stomatologicznej

Chirurgiczne usuwanie zębów oraz inne zabiegi wykonywane w naszej klinice wymagają odpowiedniej dbałości o powstałą ranę. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjęcie osłony antybiotykowej, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i powstania stanu zapalnego.

Po zabiegu otrzymasz wskazania dotyczące przyjmowania leków przeciwbólowych oraz dbania o higienę jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że zabieg chirurgii stomatologicznej jest również obciążający dla organizmu, a rana potrzebuje czasu, by się wygoić. Dlatego między innymi podczas mycia zębów należy unikać operowanej okolicy.


Masz dodatkowe pytanie?
Zostaw numer, oddzwonimy!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Zgoda